Belarus Eğitim

Aralık 23, 2017

Belarus Eğitim

Belarus Eğitim

 

Belarus Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ülkelerinden biridir. Başkenti Minsk’tir. Güvenilir ülkeler arasında olan Belarus, suç oranlarının azlığı ile meşhur bir ülkedir. Ve nüfusunun %99’u okur yazardır.

Belarus Eğitim Açısından Önemi

Eğitimin başkenti Belarus eğitim kurumlarında eğitim Rusça olarak verilmektedir. Ülkeye gelen yabancı uyruklu öğrenciler, Rusçayı hazırlık veya öğretim süresince rahatlıkla öğrenebilirler. Ayrıca ülkedeki 38 üniversiteden bazılarında bu yabancı uyruklu öğrenciler master de yapabilmektedirler. Üniversitelerde iki tane sömestr uygulaması vardır. Bu iki sömestr sonunda sınavlar yapılmaktadır. Belarus eğitim süreci diğer ülkelere nazaran daha güvenlidir. Bunun sebebi ise ülkede suç oranlarının düşük olmasıdır. Şuan Belarus’da eğitim gören öğrencilerin sayısı 15.000 ile 20.000 arasındadır. Buraya 2016 – 2017 eğitiminde en fazla öğrenci gönderen ülke 8.800’e yaklaşık bir rakamla Türkmenistan’dır. Bunu takip eden ülke 2060 öğrenciyle Çin’dir. Rusya’dan gelen öğrenciler ise 1780 civarındadır.

Ülkenin Eğitiminin Önemi

Belarus eğitim ve burada dil öğrenme konusunda en iyiler arasında yer almasının nedenleri şunlardır.

  1. Rusça bu ülkenin ana dilidir ve ülke genel olarak Rusçayı aksansız konuşmaktadır.
  2. Ülkede güvenlik sorununun olmaması ve suç oranlarının yok denecek kadar az olmasıdır.
  3. Ülkede hayat Rusya’ya nazaran daha ucuzdur.
  4. Belarus’da ırkçılığın olmaması ve burada yabancılara karşı sevgi ve saygının olması.
  5. Dil okullarında 12 aya kadar eğitim verilebilmektedir. Eğer başlangıç seviyesinde iseniz sıfırdan başlayan kurslar da mevcuttur. Üniversite ve yüksek lisans için 45 gün önceden kayıt yapılması gerekmektedir.
  6. Belarus eğitim sistemi diğer ülkelerin eğitim sistemine tercih edilmektedir. Bunun sebebi Belarus’un sağladığı eğitim avantajlarıdır. Çünkü bu ülkeden mezun öğrenciler birçok ülke de öncelik sahibi olmaktadırlar. Alınan eğitimin kalitesi ile rakipler ile arada fark oranı bulunmaktadır. Ülke dünyada Rusça eğitim merkezi niteliğindedir.Belarus kanun ve kurallara bağlı, işlerin gayet düzenli olarak yürütüldüğü bir ülkedir. Her hangi bir adaletsizliğe rastlanmamaktadır. Kendi vatandaşına nasıl davranılırsa, yabancı uyruklu kişilere de aynı şekilde davranılmaktadır. 2005 yılından bu yana Belarus Cumhuriyeti, Avrupa Yüksek Öğretim Alanı üyeliğinde devam etmektedir. Genelde eğitim Rusça olmasına rağmen bazı üniversitelerde İngilizce eğitim verilmektedir.

LEAVE A COMMENT