Beyaz Rusya

Beyaz Rusya 

 

Avrupa’nın ortasındaki konumu. Beyaz Rusya  Cumhuriyetinde eğitim aldığınızda Avrupa’nın ortasında olacağınızdan tüm Avrupa ülkelerini ve başka koşullarda görme imkanı bulamayacağınız  yerleri keşfetme şansına da sahip olursunuz. Beyaz Rusya 10 milyon nüfuslu ülkenin başkenti Minsk.

Beyaz Rusya’da Deniz bulunmamakta; ancak 11 bine yakın göle, vede 25 bine yakın Nehirleri bulunmaktadır.

Beyaz Rusya; Denizi olmayan ülke topraklarının % 45 i park , orman, yürüyüş parkurlarından oluşan binlerce göl ve nehir bulunmaktadır.

Beyaz Rusya; Coğrafi konumu itibari ile Avrupa’nın kuzeydeki incisi olarak tanımlanan Beyaz Rusya Sovyetler zamanlarından kalmış olan dönemin izlerini simgeleyen sembolleri, geniş caddeleri, yollarının düzgünlüğü; trafiğin sürekli akıcı olması, yollarda engebe olmaması; araç sürücülerinin tamamına yakınının oldukça sakin olmaları ile dikkat çekmekte Beyaz Rusya.

Beyaz Rusya Cumhuriyeti; komünizm sistemli yönetimi ile dikkatleri üzerine çeken bir Sovyetler Birliği Ülkesidir.

Minsk; Moskova şehrine yaklaşık 700 km, Kiev şehrine ise; 500 km mesafe uzaklıkta bulunmaktadır.

Beyaz Rusya Minskte 200 bine yakın yabancı öğrenci topluluğu bulunmakta; her biri farklı alanlarda eğitimlerine devam etmektedirler.

Beyaz Rusya Cumhuriyeti ; her kültürden ; her öğrencilerin rusça eğitimi alması için toplanılan merkez bir ülke durumuna gelmiş bulunmaktadır.

Belarus Ülkesinin başkenti Minsk’tir. Belarusun kardeş komşu Ülkeleri ise batı bölümünde Polonya Cumhuriyeti, kuzey batı da Litvanya Cumhuriyeti , en Kuzeyde Letonya Cumhuriyeti , doğu da Rusya Cumhuriyeti güney de ise; Ukrayna Cumhuriyeti bulunmaktadır.

Belarus Cumhuriyetine en yakın Rusya Cumhuriyeti başkenti Moskova dır.

1991 senesinde Sovyetler Birliğinin karışıp; kargaşa olduğundan dağılmış olup; sonuç olarak da bağımsızlığını ilan etmeyi başarmıştır Beyaz Rusya, Belarus Cumhuriyeti.

Belarus bağımsızlığını netleştirdikten sonra ki zaman dilimi içerisinde sürekli olarak Dünyaya kendini tanıtmaya başlamış ve zamanla sonunda istedikleri şekilde kendilerini tüm Dünyaya kendini kabul ettirebilmişlerdir.

Beyaz Rusya, Belarus Avrupa Ülkeleri içerisinde idam uygulaması yürüten tek ülke durumundadır.

5 ve 7. yüz yıllar arasında Beyaz Rusların ataları olan kavimler, bu ülkeye yerleşti ve daha önce burada yaşayan Fin – Oğur kökenli bazı kavimleri zamanla özümlediler. 9. yüzyılın sonunda bölgede İsveç kökenli Varegler tarafından Polotsk ve Turov prenslikleri kurulduysa da 10. yüzyılın sonunda bu prenslikler Kiev Prensliği’ne bağlandılar. 10. yüzyılda bu bölge Bizans İmparatorluğu tarafından vaftiz edilen Kiev Prensi 1. Vladimir tarafından 988 yılından başlayarak Hristiyanlaştırıldı. 1237 yılında bu prenslikler daha sonra Polotsk prensliğinden ayrılan Minsk ve Vitebsk prenslikleriyle birlikte özerliklerini kazandılarsa da aynı yıl Altın ordu İmparatorluğu oldular. Ancak bölge 1240 -1310 aralığında Litvanya tarafından fethedilmiştir. Litvanyalı vatandaşlar; Kendi ülke başkentleri olan  Kernoveden daha önce Grodnaya, sonra Navagrudok taşınmışlardır.  Ancak 14. yüzyılda devletin başkenti önce Trakai’ye, sonra Vilnius’a taşınınca ve Litvanyalılar paganlıktan önce Ortodoks’luğa, sonra Polonyalıların etkisiyle 15. yüzyılda Katolikliğe geçince, bu durum Ortodoks inancını büyük ölçüde koruyan Beyaz Rusya yerli halkını aşırı tepkisi karşı karşıya kalındı, tepkilere maruz kaldılar.  Belarus Cumhuriyeti yaşamakta oladuğumuz yüzyılda Beyaz Rusyayı meydana getiren bölgeyi ise Litvanya’ya bağlı Litewski (Bugün Brest), Vitebsk  Novogrudok, Minsk (Polotsk), Mscislaw ve Wilno (Vilnius) ilçelerine bölündü.

1396 senesinde ise; Litvanya lideri Jogolio, hanedanı aracılığıyla kişisel birlikteliği oluşturdu.

1569 senesinde Lublin anlaşması imzalanarak sürekli bir birlikteliğe dönüştürülme kararı alındı, karara varıldı.

Belarus Yurt Dışı Eğitim